Największe zalety winiet

Stosowanie winiet, stanowiących dowód wniesienia opłaty za przejazd wybranymi drogami, to standard w Europie. Dzięki powszechnej sprzedaży takich naklejek kierowcy mogą w prosty sposób przestrzegać prawa, a władze je egzekwować. Użytkownicy dróg nie muszą być zachwyceni takimi dodatkowymi opłatami. Biorąc jednak pod uwagę alternatywę w postaci bramek na autostradach, kierowcy z pewnością docenią możliwość poruszania się po drogach bez zbędnych postojów, jakie zazwyczaj są konieczne przed każdym punktem poboru opłat.

Winiety dla kierowców

Z punktu widzenia kierowców winiety mają szereg zalet. Na ogół nie są drogie, a tym, którzy korzystają z danej drogi systematycznie opłaca się wykupić miesięczny, a nawet roczny przejazd. Wystarczy przykleić winietę na przedniej szybie w miejscu, które wskazane jest przez prawo danego kraju. I można bez problemu jechać. Ważne jest natomiast to, by raz przyklejonej winiety nie umieszczać w innym miejscu. Takie działanie może przyczynić się do jej uszkodzenia i stać się podstawą otrzymania mandatu. Nie we wszystkich krajach kary za brak winiety są bardzo dotkliwe. Jednak jak przystało na mandat zawsze są one wyższe niż koszt wykupienia biletu. Należy się zatem dokładnie zastanowić, czy taki wybór się opłaca. Posiadając aktualną winietę, ma się spokój i bez obaw można jeździć po drogach wybranego kraju. Choć tego rodzaju potwierdzenia są na ogół dostępne w sklepach i punktach usługowych, to jednak nie zawsze udaje się je w danym czasie dostać. Dobrze jest zaopatrzyć się w potrzebne winiety wcześniej. Da się to zrobić jeszcze będąc w Polsce za pośrednictwem wybranych firm. Znając trasę przejazdu, bez problemu można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne winiety. Nawet wówczas gdy podróż obejmuje kilka różnych państw. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki systemowi winiet nie traci się czasu w korkach, a ruch odbywa się płynnie.

Winiety dla zarządzających drogami

Zamiana bramek na winiety jest korzystna także z punktu widzenia zarządzających drogami w danym kraju. Pieniądze od kierowców za korzystanie z dróg wpływają regularnie, a dodatkowych oszczędności należy spodziewać się po braku kosztów związanych z utrzymaniem oraz obsługą punktów poboru opłat. Nie trzeba zatrudniać personelu do odbierania pieniędzy i przepuszczania kierowców. Przedstawiciele władz nie muszą też zmagać się z niezadowolonymi wyborcami, którzy oskarżają polityków o nieefektywnie zarządzane autostrady. Stanie w wielokilometrowych korkach to nic przyjemnego, zwłaszcza w sezonie urlopowym. To wtedy ruch na drogach jest największy, a pracownicy punktów poboru opłat są w stanie obsłużyć ograniczoną liczbę samochodów w danym czasie. Póki co w Polsce dyskusja na temat opłat za autostrady nadal opiera się w znacznym stopniu na wyrażających swoje niezadowolenie kierowcach oraz politykach bezradnie rozkładających ręce. Nawet bogate państwa stosują opłaty za korzystanie z dróg, ponieważ to pozwala zadbać o utrzymanie infrastruktury na wysokim poziomie. Warto jednak równocześnie zadbać o sprawny system wnoszenia opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *