Żwir – surowiec najpotrzebniejszy

Żwir jest kruszywem bardzo niezastąpionym na polskim rynku. Oczywiście nie tylko, używa go praktycznie cała Europa. Dzieje się tak, ponieważ jest on wykorzystywany w wielu pod-dziedzinach budownictwa. Najczęściej frakcja żwiru nie wynosi więcej niż 63 mm. Żwir pochodzi z wielu miejsc. Wydobywany jest z dna jeziora, dna morskiego, z rzeki. Ten pochodzący z rzek oraz mórz powstaje przez rozdrabianie na dnie. W Polsce raczej nie ma problemu z jego dostępnością. Występuje praktycznie w całym państwie, natomiast jego największa ilość znajduje się w części północnej. Jego obecność stwierdzono także w Wiśle. Surowiec wydobywa się w żwirowniach. W Europie także często z morza. Żwir o wielkości 2-16 mm kosztuje najczęściej za tonę około 39-58 złotych. Jego wartość nie jest ogromna, jednak bez niego budownictwo nie miałoby łatwego zadania. Budując dom czy tez drogę nie ma lepszego wykorzystania niż żwir. Wykorzystuje się go nawet jako ozdobę ogrodu czy elewacji domu. Wydobywany jest on na wiele sposobów. Najczęściej są to koparki oraz ładowarki. Przy bardziej mokrym – koparki liniowe oraz refulery. Puste miejscu po całkowitym już wydobyciu żwiru także znajduje swoje zastosowanie. Często w tym miejscu powstaje wysypisko śmieci (nie zawsze). Wydobywając żwir samemu przed siebie nie możemy na rok przekroczyć 10 metrów sześciennych. Jeśli jednak ilość wydobywanego żwiru przekroczy przy wydobywaniu ilość 10 metrów, wtedy przedsiębiorca, który zamierza to zrobić musi starać się o udzielenie koncesji na tą działalność.

Transport ciężarowy

Transport żwiru nie jest skomplikowany. Potrzebując go powiedzmy w danej chwili na budowę wystarczy odnaleźć odpowiednią firmę, która się tym zajmuje (na pewno jest dana w rejonie) oraz omówić się na dowóz. Bez problemu można zamówić ciężarówkę posiadającą pakę o ciężarze 40 ton, jeżeli firma posiada mniejszą zapewne przywiezie żwir na kilka przywózek. Oczywiście to tylko przykładowa liczba, można zamówić mniej lub więcej. Przy pomocy maszyn załadowujących, np. koparki – żwir zostaje przetransportowany na ciężarówkę czy też wywrotkę. Zdarza się, że nasze potrzeby jednak są o wiele mniejsze i przykładowo potrzebujemy tylko tonę żwiru. Bez problemu możemy załadować go w worki i przywieźć do domu znajdując sobie transport np. wśród znajomych. Wystarczy chociażby, że ktoś posiada przyczepkę do auta osobowego.
Firmy transportowe, wykonujące zlecenie przewozu kruszywa sypkiego wyposażone są w potrzebny sprzęt: ciągniki siodłowe, wywrotki i inne. Wszystkie potrzebne maszyny posiadają kilka różnych rodzai wagi dla ładunku. Najważniejsze by konstrukcja np. wywrotki do przewozu rzekomego żwiru była jak najlżejszej i nie przeszkadzała w dużym transporcie. Każda rzetelna firma powinna posiadać duże doświadczenie i wykwalifikowanych pracowników. Profesjonalizm z tak dużą ilością przewożonego materiału musi być na wysokim poziomie. Każdy powinien posiadać odpowiednią gwarancję bezpieczeństwa w czasie przewożonego żwiru czy też innego kruszcu, piasku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *